تولید حدواسط دارویی، گامی به سوی توسعه پایدار

 

مهندس امیر حسین حسینی
مدیر تحقیق و توسعه کارخانه تماد مشهد

 تولید حدواسط دارویی، گامی به سوی توسعه پایدار

ایران با داشتن 88 میلیون جمعیت، یکی از بازارهای بسیار جذاب برای تولید کنندگان دارو می‌باشد. بنابر آمارهای رسمیِ منتشر شده، سرانۀ مصرف دارو در ایران 3 برابر میانگین جهانی بوده که این مسئله، تولید مادۀ مؤثرۀ دارویی را به حوزه‌ای بسیار پر اهمیت و سودآور تبدیل نموده است. این عامل باعث شده تولید مادۀ مؤثرۀ دارویی، ظرف سال‌های اخیر به‌سرعت رشد داشته و مطابق آمارهای انتشار یافته، بیش از 70 درصد داروی مصرف شده در داخل کشور توسط تولید کنندگان ماده مؤثره دارویی تأمین می‌شود.
تولیدکنندگان مادۀ مؤثرۀ دارویی در داخل کشور، عموماً مواد اولیه (حدواسط دارویی) خود را از کشورهایی نظیر هند و چین وارد می‌کنند که این امر، علاوه برخروج ارز از کشور، ریسک سرمایه‌گذاری و تولید در این حوزه را افزایش داده است؛ به نحوی که با توجه به وجود مشکل تبادلات مالی و شرایط تحریمی در صورت عدم همکاری طرف خارجی، ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به صنعت دارویی کشور وارد می‌گردد و عملاً زنجیرۀ تولید دارو مختل می‌شود. از این‌رو تولید حدواسط‌های دارویی بسیار پر اهمیت به نظر می‌رسد و می‌بایست آن را هرچه سریع‌تر در دستور کار قرار داد.

 

     پخش محصول نهایی دارویی مادۀ مؤثره دارویی حد واسط دارویی

 

               ————— زنجیره تولید تا مصرف دارو —————    

با بررسی¬های کارشناسی، کشور ایران پتانسیل بسیار بالایی برای ورود به این عرصه داشته و عوامل مختلفی در موفقیت فعالان تولید کننده حدواسط‌های دارویی نقش خواهند داشت که می‌توان از آن جمله به موارد ذیل اشاره نمود:
1- پتانسیل‌های علمی و فنی گسترده
تولید کنندگان مادۀ مؤثرۀ دارویی در ایران سال‌هاست درگیر پروسه‌های شیمیایی تولید مواد مؤثرۀ دارویی بوده‌اند و تیم‌های علمی موجود در کشور با ظرفیت‌های بالا و سال‌ها تجربۀ صنعتی در این حوزه می‌توانند تولید حد واسط‌های دارویی را در فهرست اهداف خود بگنجانند و برای تحقق این آرمان، گام بردارند.
2- نرخ ناچیز انرژی
در مقایسه با چین و هند، هزینه‌های انرژی در داخل کشور به‌مراتب پایین‌تر بوده و یارانه‌های دولتی در تأمین برق و گاز ارزان قیمت به کارخانه‌ها، هزینه‌های تولید را کاهش خواهند داد.

3- نیروی کار ارزان
حقوق نیروی کار ایرانی در قیاس با نیروی کار چینی پایین‌تر بوده و این مسئله، منجر به کاهش هزینه‌های تولید در ایران می‌گردد.
4- دریافت حلال‌ها و مواد پایۀ پتروشیمی با قیمت پایین‌تر
ایران، کشوری نفت خیز بوده و با وجودِ بهره‌مندی از ده‌ها پتروشیمی بزرگ، قیمت حلال‌های تحویلی به صنایع مختلف در آن، به‌مراتب پایین‌تر از کشورهایی مانند هند و چین می‌باشد؛ برای نمونه، متانول تولید شده در داخل کشور با 30 درصد قیمت پایین‌تر از قیمت چین عرضه می‌گردد. سایر حلال‌ها مانند بوتانول، زایلن، اتانول و … نیز قیمتی به‌مراتب پایین‌تر از قیمت جهانی دارند. در جدول ذیل با معرفی میزان تولید چند پتروشیمی بزرگ کشور، جایگاه آنها با سایر تولید کنندگان مواد در دنیا مقایسه شده است. علاوه بر آن خاطر نشان می‌گردد بسیاری از مواد حدواسط دارویی با سنتز و تغییر ساختار شیمیایی مواد پایه پتروشیمی مانند فنول، کلرو بنزن، نیترو بنزن و … به دست می‌آیند.
نام پتروشیمی محصول
نوری بیش از نیم میلیون تن تولید مخلوط زایلن (به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان آروماتیک در دنیا)
زاگرس بیش از 2 میلیون تن تولید متانول در کشور (به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان متانول در دنیا)
شازند بزرگ‌ترین تولید کننده و صادرکننده بوتانول در کشور
فناوران بزرگ‌ترین تولید کننده استیک اسید با بیش از 100 هزار تن در کشور

جا دارد نقش ابر هلدینگ شستا و پیوند دو زیر مجموعه تیپیکو و تاپیکو در تأمین مواد پایه پتروشیمی نیز بررسی گردد. می‌توان با برگزاری جلسات و بررسی نیازهای هلدینگ دارویی توسط هلدینگ تاپیکو، تولید حدواسط‌های دارویی را سرعت بخشید و قیمت تمام شده آن را نیز به‌مراتب کاهش داد تا جایی که ایران در این خصوص، به جای خام‌فروشی، به ایجاد صنایع تبدیلی روی آورَد و در کنار تأمین نیازهای داخلی، نقشی در صادرات حد واسط دارویی نیز داشته باشد.
5- هرم سنی ایران و افزایش درصد جمعیت سالخورده ظرف سال‌های آتی
با نگاهی به هرم سنی جمعیت ایران، درخواهیم یافت که درصد جمعیت سالخورده، ظرف سال‌های آتی افزایش می‌یابد و به تَبَعِ آن نیاز به مصرف دارو نیز در کشور رو به فزونی خواهد نهاد. این مسئله، به نوبۀ خود، زنجیرۀ تولید دارو را به یک حوزۀ سرمایه‌گذاری جذاب‌تر مبدّل نموده است.
تمامی موارد قید شده می‌تواند ایران را به قطبی برای تولید حدواسط‌های دارویی مبدّل سازد و افزون بر جلوگیری از خروج ارز از کشور، عرصه‌ای برای اشتغال‌زایی پدید آورَد و به کاهش قیمت دارو در داخل کشور بینجامد. می‌توان به یاری نگاهی دوربینانه‌تر و برگزاری جلسات هم‌اندیشی با شرکت‌های پتروشیمی کشور، مواد حدواسط دارویی را از پایۀ اولیه پتروشیمی در داخل کشور تولید نمود و زمینه‌ای نیز برای صادرات این مواد به سایر کشورهای دنیا فراهم آورد.

Instagram.com/temad.co
www.linkedin.com/company/temad-co
www.temad.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست